close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
phone icon
Umów się na wizytę, zadzwoń:
733 777 675
address icon
ul. Nitschmanna 30-32
82-300 Elbląg

POMOC DLA DZIECI

star icon

Na obecną chwilę realizujemy pomoc psychologiczną oraz terapeutyczną dla dzieci w wieku szkolnym. Praca z dziećmi jest trudna z wielu powodów, jednak najtrudniejszym elementem współpracy jaki napotykamy niemal w stu procentach przypadków są „betonowi rodzice”,
Zanim oddasz swoje dziecko na terapię wiedz, że najczęściej to nie ono jest chore, tylko chory jest cały system rodzinny w którym żyje Twoje dziecko, a ono właśnie zostaje WYDELEGOWANE jako reprezentant tego systemu.
Dlatego pracując z dzieckiem najczęściej potrzebujemy również pracować
z najważniejszymi osobami z jego najbliższego środowiska.

 

Nie jest jednak tak, że oceniamy lub stygmatyzujemy samych rodziców. Wychodzimy z założenia, że jesteście Państwo najlepszymi rodzicami jakimi tylko potraficie być, zapewniając swoim dzieciom wszystko to, co znajduje się w zasięgu Waszych możliwości. Często jednak uprawianie rodzicielstwa „po swojemu” narażone jest na liczne błędy, które mogą powodować krótko i długoterminowe konsekwencje. W obu przypadkach największym wrogiem młodego umysłu jest brak stabilnych relacji z godnymi zaufania bliskimi, co ma bezpośredni związek z utrwalającym się procesem radzenia sobie poprzez „duszenie w sobie”. Jeśli taki stan trwa zbyt długo to może utrwalić się jako mechanizm obronny i powodować liczne dysfunkcje. Wtedy rozpoczyna się podróż po wszelkiej maści specjalistach, którzy gotowi są (nie rzadko błędnie) diagnozować najróżniejsze zaburzenia, których rzeczywistym źródłem mogą być głęboko skontenerowane, sfermentowane, zaprzeszłe, nagromadzane z biegiem czasu treści mające ówczesny charakter niewielkich trudności. Nigdy jednak nie zostały one wypowiedziane, stąd umysł nigdy nie oczyścił się z ograniczeń. Reasumując – jeśli Twoje dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej to znaczy, że jego podstawową dolegliwością mogą być słabe relacje lub brak relacji z najbliższymi.

 

Tutaj pojawia się przestrzeń dla nas. Naszym głównym zadaniem jest zbudowanie takich więzi, które zapewnią Twojemu dziecku komfort psychiczny do tego, aby móc się otworzyć i oczyścić z przekonań jakie pobudowane zostały w przeszłości. Nie da się jednak tego zrobić w kilka tygodni, dlatego praca z dziećmi wymaga nakładu znacznej ilości czasu i energii (nawet kilku lat). Wizyty często przypominają zabawę, są jednak pełnowartościową pracą specjalistyczną, której przerwanie może wiązać się z narażeniem dziecka na niebezpieczeństwo pogorszenia się jego stanu psychicznego. Dlatego bardzo ważne jest, aby poinformować specjalistę prowadzącego o zamiarach przerwania lub zakończenia procesu terapeutycznego, jeśli z jakiegokolwiek powodu takie plany są brane pod uwagę. Nie przerywaj terapii swojego dziecka bez konsultacji! Zdrowie każdej osoby, z którą mamy przyjemność pracować jest dla nas priorytetem, dlatego chcemy mieć pewność, że praca jaką wdrożyliśmy jest domknięta i utrwalona.

 

Czas trwania spotkań specjalistycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą również jest trudny do określenia. Założyliśmy 45 minut sesji, jednak chcąc leczyć bardziej niż kaleczyć, sesja w zależności od wieku oraz dysfunkcji może być znacząco krótsza. Szczególnie na początku budowania relacji.

 

Kończąc, psychika dziecka jest jak plastelina, można ją szybko w dowolny sposób formować, jednak potrzeba dużo czasu, aby pożądany jej kształt utrwalić i nauczyć się nim cieszyć.