Dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych

TERAPIA BIOFEEDBACK

Podstawowym celem terapii Biofeedback jest poprawa jakości funkcjonowania naszego mózgu co automatycznie może przełożyć się na poprawę jakości całego naszego życia. Nieprawidłowa praca mózgu to również nieprawidłowa gospodarka energetyczna organizmu, dlatego nadmiar mimowolnych myśli, przewlekły smutek lub podsycana fantazjami złość szybko wyczerpują zapasy psychicznej energii, przez co stajemy się bardziej drażliwi, nerwowi i porywczy. Zmuszeni coraz częściej odpoczywać możemy odczuwać senność w ciągu dnia, brak motywacji, spadek zaangażowania, rosnącą bezsilność i poczucie bezradności. Rozregulowany mózg może również powodować bezsenność lub negatywnie wpływać na jakość snu przez możemy budzić się niewyspani nawet po wielogodzinnym odpoczynku.  

Dodaj podtytuł (39)

Regularność treningów warunkuje skuteczność metody Biofeedback.

Pierwsze spotkanie ma charakter zapoznawczy zarówno z terapeutą jak i techniką oraz wykorzystywanymi narzędziami. Jest to kluczowy czas szczególnie dla dzieci, które mogą pozbyć się lęku i przekonać jak przyjemnie i bezpiecznie przebiega trening. Używamy tępych strzykawek do nakładania żelu przewodzącego, elektrod oraz ciasnych, dopasowanych do rozmiaru głowy czepków, których widok może początkowo dziwić. Właśnie dlatego, aby dziecko zachęcić nie zniechęcić, pierwsze wrażenie uważamy za zasadniczy element procesu terapeutycznego.

Dopiero kiedy dziecko oswoi się z miejscem oraz techniką pracy (najczęściej jest to następna wizyta) wykonujemy test diagnostyczny nazywany mapą mózgu, który ma na celu rejestrację pracy fal mózgowych w najważniejszych punktach na głowie. Ta metoda obrazowania staje się podstawą do stworzenia przez specjalistę indywidualnego planu terapeutycznego (IPT). W przeciągu tygodnia od przeprowadzonej mapy mózgu, specjalista przygotowuje pisemną analizę zebranych wyników, które prezentowane są podczas kolejnego spotkania, na którym zbierany jest również rozszerzony wywiad specjalistyczny. Nie praktykujemy wykonywania map mózgu na pierwszym spotkaniu, ponieważ stres i niepokój mogą zaburzać wyniki fal przez co plan treningowy może być rozpisany błędnie. W celu przeprowadzenia badania prawidłowo, Pacjent powinien być wypoczęty i w miarę możliwości zrelaksowany. 

Przygotowując IPT dla dziecka, zaleca się, aby rodzic również miał wykonaną przez nas mapę mózgu. Daje to nam możliwość głębszej weryfikacji potencjalnych przyczyn problemu.

Ilość 30 treningów jest przyjętym przez nas podstawowym minimum do osiągnięcia pierwszych efektów terapii. Po tym czasie wykonujemy tzw. mapę kontrolna, aby móc ponownie zobrazować aktywność fal mózgowych, porównując je. Na jej podstawie specjalista ocenia, czy wymagana jest kontynuacja treningów. Zalecamy treningi 2-3 razy w tygodniu bez względu na wiek klientów. Treningi osób dorosłych trwają około pół godziny, treningi dzieci około 20 minut (kiedy dziecko zachowuje uważność staramy się stopniowo je wydłużać.

Biofeedback jest skuteczną metodą wspierającą leczenie:

  • Uzależnień
  • Impulsywności i nadpobudliwości psychoruchowej
  • Zaburzeń pamięci i koncentracji
  • Trudności w rozumowaniu i przyswajaniu wiedzy
  • Stanów lękowych i nerwicowych
  • Zaburzeń emocjonalnych (wycisza złość i agresję)
  • Depresji
  • Trudności logopedycznych
Dodaj podtytuł (40)
Informacje podstawowe

PRACOWNIA PSYCHOLOGII HOLISTYCZNEJ
NIP:7532218387
REGON: 384174656

ul. Nitshmanna 30-32
82 - 300 Elbląg

NUMER RACHUNKU:

53 2490 0005 0000 4530 9876 4528
IBAN: PL53249000050000453098764528
Kod SWIFT banku: ALBPPLPW

ALIOR BANK