Specjalista ds. rozwiązywania trudności rodzinnych

MAREK CIEŚLAK

Nazywam się Marek Cieślak i w zasadzie od zawsze moje życie było i jest skoncentrowane na działaniach blisko rodziny. Posiadam wykształcenie pedagogiczne, ukończyłem wiele kursów i szkoleń z zakresu pracy z rodziną (Szkoła dla rodziców w Olsztynie, Program Wzmacniania Rodziny w Warszawie). By podwyższyć swoje kwalifikacje, kompetencje ukończyłem także psychologię kliniczną (Gdański Uniwersytet Medyczny), która pozwala mi jeszcze lepiej zrozumieć ludzi znajdujących się w kryzysie i podejmować próby udzielania pomocy tym wszystkim rodzinom, które szukają takiego wsparcia. Przez wiele lat razem z żoną prowadziliśmy pogotowie rodzinne (potem uzyskaliśmy status rodziny zastępczej) dzięki temu moja wiedza o sytuacjach, które prowadzą rodziny do trudności ustawicznie się poszerzała, a poszukiwanie rozwiązań, by wyjść z kryzysu często było nie lada wyzwaniem, któremu potrafiliśmy podołać.

Moja znajomość pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, z uwzględnieniem problemów dotyczących rozwoju dziecka i wpływu sytuacji kryzysowych w rodzinie na zachowanie i rozwój dziecka i umiejętność wykorzystania w praktyce, pozwala na podejmowanie zdecydowanych, ale bardzo przemyślanych decyzji, które zawsze mają pomóc w funkcjonowaniu rodziny i przede wszystkim na tym, by zrobić wszystko, by doprowadzić do rozwiązania trudnych sytuacji życiowych.

Ponadto przez wiele lat jako funkcjonariusz policji prowadziłem szereg działań dotyczących profilaktyki szeroko pojętej (narkomania, dopalacze i inne używki wpływające negatywnie na zachowania dzieci i młodzieży) – współpracowałem z kilkudziesięcioma szkołami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, prowadząc warsztaty z uczniami i ich rodzinami, by wzmocnić kompetencje rodziny.

Projekt bez tytułu - 2021-07-05T221358.547

Osoba, która podejmuje się zadania pracy z rodzinami o różnym profilu musi posiadać takie cechy, które sprawią, że po pierwsze będzie budziła zaufanie, będzie potrafiła dostosować kod porozumienia, by znaleźć wspólną płaszczyznę dialogu, a to nie lada wyzwanie, poza tym inne cechy: empatia, umiejętność słuchania, cierpliwość, przygotowanie merytoryczne do pracy to niezbędnik w pracy z rodziną, umiejętność dokonywania analizy sytuacji i zaprogramowania działań, które przyczynią się do wyjścia z impasu, to zestaw cech, które z pewnością mnie charakteryzują.

Jako mediator prowadziłem negocjacje w sytuacjach trudnych, by być skutecznym, wykorzystywałem zawsze doświadczenia, które zdobywałem podczas pracy zawodowej, pracy w domu jako rodzic zastępczy czy prowadzący pogotowie rodzinne, wreszcie jako rodzic.

Przez wiele lat pracowałem z „trudną” młodzieżą, najpierw jako wychowawca, a później jako kierownik Policyjnej Izby Dziecka – to kolejne doświadczenie, które przyczyniło się do poszerzenia wiedzy o rodzinie, jej dysfunkcjach i jednocześnie sprawiło, że wciąż poszukuję rozwiązań, jak pomóc wyjść z trudnych sytuacji. To z kolei doprowadziło mnie do podejmowania innych zadań, które miały mnie jeszcze bardziej zbliżyć do tych rodzin, które nie artykułują faktu, że potrzebują pomocy, ale jej wymagają. Od 2014 roku przeprowadziłem wiele spotkań o różnej tematyce dotyczącej właściwego funkcjonowania rodziny, w których wzięły udział tysiące ludzi. Dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i seniorzy słuchają tego, co mówię z dużym z zainteresowaniem, bo to ważne tematy i należy głośno o tym mówić.

Praca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Elblągu wyposażyła mnie w niezbędną wiedzę, z jakimi problemami muszą sobie radzić rodziny, w których jest dziecko lub rodzić z niepełnosprawnością o różnym charakterze. Profil takiej rodziny jest niepomiernie różny od typowej, którą codziennie mija się na ulicy. W takiej sytuacji należy posiadać nie tylko wiedzę, ale także być niezwykle wrażliwym na każdy gest, jaki kieruje się podczas udzielania wsparcia takiej rodzinie. Jest to środowisko stygmatyzowane, mające świadomość tego, że o wszystko muszą powalczyć (często przy tym bywają agresywni).

Od 2018 roku pracuję w NZOZ Młodzieżowym Ośrodku Terapeutycznym KARAN „Dom Zacheusza”, a także w Poradni Leczenia Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych – tu zajmuję się całościowo rodzinami, w których pojawia się problem uzależnienia – to jedno z wielu bardzo trudnych doświadczeń, które daje inną perspektywę pracy z rodziną.

 

Bardzo ważny jest także inny aspekt pracy z rodziną, ponieważ poza pracą bezpośrednią, należy także wiedzieć, jak pracować z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny. Tego doświadczenia mi także nie brakuje.

Dodaj podtytuł (22)
Informacje podstawowe

PRACOWNIA PSYCHOLOGII HOLISTYCZNEJ
NIP:7532218387
REGON: 384174656

ul. Nitshmanna 30-32
82 - 300 Elbląg

NUMER RACHUNKU:

53 2490 0005 0000 4530 9876 4528
IBAN: PL53249000050000453098764528
Kod SWIFT banku: ALBPPLPW

ALIOR BANK